OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PRP) W STOMATOLOGII

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w osoczu. Płytki te uwalniają czynniki wzrostu (PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF), które są odpowiedzialne za procesy regeneracji. PRP, czyli osocze bogatopłytkowe, zawiera również białka tj. fibryna, fibronektyna i vitronektyna, odpowiedzialne za adhezję komórkową.

Zaopatrzenie rany po ekstrakcji zęba odpowiednią fibryną A-PRF, uzyskaną z osocza bogatopłykowego, silnie pobudza regenerację uszkodzonej tkanki chrzęstnej i kostnej. Metoda ta daje szybko widoczne rezultaty, zmniejsza dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie rany po ekstrakcji zęba oraz zapobiega zanikowi kości. Dzięki temu efektywniejsze staje się późniejsze leczenie polegające na uzupełnieniu braków zębowych np. za pomocą implantów. Fibrynę komórkową I-PRF stosuje w leczeniu chorób przyzębia. Efektem jest przywrócenie gęstości, sprężystości i fizjologicznych funkcji tkanek miękkich (np. dziąseł).

NA CZYM POLEGA ZABIEG?

Stomatolog lub pielęgniarka pobiera od pacjenta krew żylną. Następnie krew jest odwirowywana w specjalnej wirówce. Po odwirowaniu, stomatolog ściąga z probówek frakcję osocza o wysokiej koncentracji płytek krwi (A-PRF lub I-PRF w zależności od wykonywanego zabiegu), zawierających czynniki wzrostu. Pod kontrolną koncentrat A-PRF umieszczany jest w miejsce po usunięciu zęba a rana jest zaszyta. Fibryną komórkową I-PRF ostrzykiwane są tkanki miękkie w jamie ustnej (np. dziąsła). Zabieg osoczem jest autologiczny, naturalny i nie wywołuje powikłań. Przed zabiegiem wszelkie przeciwwskazania, przygotowanie i postępowanie po zabiegu jest omawiane z pacjentem.

 

 

Copyright © 2024 stomatologiadental.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone